Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Čističky vzduchu a zvlhčovače

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu?

Abnormálne nízka či vysoká vlhkosť v interiéroch škodí ako organizmu, tak aj samotnému interiéru. Na základe štúdií sa odporúča udržiavať relatívnu vlhkosť vzduchu v lete 40 až 55%, v zimnom období 45 až 65%.

Rýchle odkazy:

Najmenej hlučné zvlhčovače
Zvlhčovače s veľkou nádobkou
Ultrazvukové zvlhčovače

Parametre, ktorým je vhodné pri výbere venovať pozornosť, sú:

  • Veľkosť miestnosti
  • Výkon a spotreba
  • Zabudovaný vlhkomer
  • Veľkosť nádržky
  • Nastaviteľná regulácia
  • Nastaviteľná doba prevádzky
  • Hlučnosť
  • Prítomnosť ionizátora
  • Diaľkové ovládanie

Kľúčová je veľkosť miestnosti, odporúčaná maximálna veľkosť sa udáva na každom prístroji, v prípade umiestnenia do väčšej miestnosti by potom cez nedostatočný výkon nemal zvlhčovač efekt. Ďalším významným aspektom je technológia zvlhčovača: diskové, ultrazvukové a studené (viď nižšie).

Ďalej je vhodné sledovať parametre výkonu a spotreby. Výkon sa určuje podľa emisií pary (koľko gramov pary je vytvorené za hodinu činnosti), niektoré zvlhčovače disponujú možnosťou tento výkon regulovať a sú teda jednoduchšie na ovládanie. Zvlhčovače s možnosťou nastavenia cieľovej vlhkosti s automatickou reguláciou potom nevyžadujú takmer žiadnu pozornosť. V miestnosti je tiež vhodné mať vlhkomer, najjednoduchšie je, ak samotný zvlhčovač má vlhkomer zabudovaný.

Parametre ovplyvňujúce pozornosť sú ďalej veľkosť nádržky (čím väčšia, tým dlhšie môže zvlhčovač pracovať – ak dôjde voda, väčšinou sa prístroje automaticky vypínajú). S veľkosťou nádržky tak súvisí nastaviteľná doba prevádzky, ktorá zvyšuje jednoduchosť použitia. Dostupnosť diaľkového ovládania je už čisto užívateľská potreba.

Pre citlivejšie osoby môže hrať rolu aj hlučnosť, väčšinou sa však pohybuje pod 25 dB.

Používané technológie u zvlhčovačov vzduchu

Diskové zvlhčovače

Diskové zvlhčovače pracujú na princípe rotácie špeciálnych diskov vo vodnom kúpeli. Týmto spôsobom je vzduch prirodzene zvlhčovaný a tiež premývaný, čím je eliminovaná časť prachu. Celý systém je jednoduchý a nevyžaduje takmer žiadnu pozornosť, je závislý na okolitej vlhkosti vzduchu - efektívne pracuje len pri nízkej vlhkosti.

Ultrazvukové zvlhčovače

Voda je pomocou vysokofrekvenčného ultrazvukového oscilátora menená na mikrokvapôčky - tzn. hmlu. Tá je potom vyfukovaná ako jasne viditeľná para, jemná a rovnomerná. Behom sekúnd sa vstrebe do okolitého vzduchu a nespôsobuje vlhko v blízkosti zvlhčovača. Ultrazvukové zvlhčovače sú ideálne do akejkoľvek miestnosti a sú úplne bezpečné pre svoje okolie, avšak je potrebné dbať na údržbu, kedy pri zanechávaní vody v nádržke môže dochádzať k množeniu baktérií – na druhej strane niektoré modely sú zabezpečené, alebo majú voliteľnú ionizačnú tyčinku na elimináciu možného množenia baktérií.

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače pracujú na jednoduchom princípe prirodzeného odparovania vzduchu. Suchý vzduch je nasávaný cez zvlhčovací filter a tým získa potrebnú vlhkosť. Celý systém je veľmi jednoduchý a nevyžaduje veľkú údržbu, ale vzhľadom k možnému rastu baktérií sa neodporúčajú pre alergikov.


Autor radcu: Snadnýživot.cz

Porovnať Čističky vzduchu a zvlhčovače